ZAMANI DOĞRU KULLANMAK

Yaşadığımız modern çağda iş dünyasının ve özel yaşamınızın gereklerini yerine getirmek, adeta zamana karşı gerçekleştirilen bir yarış halini aldı. Bu yüzden zamanı iyi değerlendirmeyi öğrenmek daha mutlu bir yaşam sürmemizi sağlayacak ve stresimizi azaltacak faydalı bir beceridir.

Ne yazık ki zamanı doğru şekilde kullanmayı beceremiyoruz. Bazen bu onu nasıl değerlendireceğimizi bilememekten kaynaklanıyor bazen de çok fazla işi aynı anda yapmaya çabalarken aklımız karıştığından böyle oluyor.

Zamanı yönetebilmenin ve doğru kullanmanın faydası tartışılmaz. Yaşamlarında ve kariyerlerinde başarıya ulaşmış kişilerin diğerlerinden en büyük farkı belki de ellerindeki zamanı önemli bir değer olarak algılamaları ve onu olabilecek en doğru biçimde kullanmalarıdır.

Zaman aslında sabittir, başka bir deyişle hepimiz için günde 24, haftada 168 saat vardır. Zamanı doğru şekilde yönetmek, onu akılcı kullanıp daha verimli sonuçlar elde etmemize yardımcı olur.

Biz Ne Yapıyoruz?

Tüm işlere yetişebilmenin sırrı kendimize zaman ayırmaktan geçer. Çünkü biz iyi durumda olmadığımız sürece hiçbir şey ile yeteri kadar ilgilenecek gücü ve isteği bulamayız. Bazen içimizden bir ses sürekli bazı şeylerin eksik olduğunu ve bunun bu şekilde daha fazla sürüp gidemeyeceğini söyler durur. Bu ses doğru olmayan bir durumda olduğumuzu bize işaret eden bir alarmdır.

Bu tip alarmlar arabalarda da bulunur. Benzinin bitmeye yaklaştığını bir ışık ya da sesle ifade eder; biz de ona göre gidip benzin alırız. Kendi ihtiyaçlarımıza bakışımız nedense sahip olduğumuz arabaya bakışımızdan farklıdır. Durmaya, biraz nefes alıp depomuzu yakıtla doldurmaya gereksininim duyduğumuzu açıkça gördüğümüz anlarda bile arabamıza gösterdiğimiz özeni kendimize göstermez, güçsüz şekilde ilerlemeye çırpınırız. Bir nokta geldiğinde de yakıtımız biter ve hiç olmayacak yerde tekler hatta dururuz.

Çoğu zaman taşıyabildiğimizden daha fazla yükü alırız sırtımıza. İşimiz, evimiz ve sevdiklerimizle ilgilenmek yetmez; daha fazla sorumluluğu taşımaya çalışırken herkesin bizi sevip takdir edeceğini düşünürüz. Sanki tüm dünyayı sırtlanabiliriz, herkes için her daim harika şeyler yapabiliriz. Bunun sonunda hayata olduğundan büyük anlamlar katacağımıza inanırız.

Diğer insanlar için iyi niyetle birşeyler yapmayı istemekte hiçbir yanlış yok. Buradaki tek yanlışımız bunu gerçekleştirme biçimimizdedir.

Genellikle taşıma kapasitemizi hiç düşünmeden yükleri sahipleniyoruz. Henüz gün boyunca zamanımızı nasıl planlayacağımızı bile ele almadan her gelen sorumluluğa “evet” diyoruz. Karşımıza çıkan her yükü almadan evvel kendimizi incelemeye almamız gerekir.

Zamanın Etkili Kullanımı Nasıl Planlanmalı?

Planlama, başarıya ve verimliliğe yapılan bir yatırım olarak değerlendirilmeli, zaman ve işler mutlaka planlanmalıdır. Planlama kişisel planlama ve proje planlaması başlıkları altında incelenebilir.

Hedef belirleme: Amaç ve hedefleri belirleme süreci kişiyi hayatta ne yapmak istediğini kararlaştırma fırsatı verir. Kişinin “yaşam amacı”nı tespit etmesi için aşağıda belirtilen noktalardaki istekleri belli olmalıdır:

  • Sanat
  • Tutum (özellikle zihinsel engeller)
  • Kariyer
  • Eğitim
  • Aile
  • Mali
  • Fiziksel
  • Eğlence
  • Kamu hizmeti
  • Sosyal

Bu alanlardaki amaçlar belirlendikten sonra verilen öneme göre sıralanmalı ve günlük/uzun vadeli çalışma planına dahil edilmelidir. Kişisel amaçlar gerçekleştirilmeden işte ve sosyal yaşamda başarıya ulaşmak mümkün değildir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: